piątek, 4 lutego 2011

Zakopane zwane Zimową Stolicą Polski

Zimowe spacery po mieście.

W czasie naszego zimowego pobytu pod Tatrami, oprócz wędrowania po ośnieżonych szlakach, poświęciliśmy trochę czasu na bliższe poznanie Zakopanego. Stolica Podhala kojarzy się przede wszystkim z Krupówkami, chyba najsłynniejszą w naszym kraju ulicą. Ale czy tylko?
Przed wyjazdem poszukaliśmy i poczytaliśmy trochę informacji, i okazuje się, że Zakopane ma dużo więcej do zaoferowania niż tylko zakupowa ulica w centrum.
Poznawanie Zakopanego zaczęliśmy od wizyty na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. To miejsce, w którym spoczywają wielcy zasłużeni dla Zakopanego, m.in. twórca słynnego Koziołka Matołka, Kornel Makuszyński, młodopolski poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Stanisław Witkiewicz, twórca i popularyzator stylu zakopiańskiego. Cmentarz pięknie zdobiony typowymi góralskimi, drewnianymi rzeźbami jest miejscem o niepowtarzalnym klimacie.










Tuż przy cmentarzu znajduje się Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Wnętrze jest całe drewniane, zdobione góralskimi motywami.




Kolejnymi, wartymi odwiedzenia podczas pobytu w Zakopanem, są wybudowane w stylu zakopiańskim wille. Odwiedzamy kilka z nich.
Zaczynamy od Willi "Koliba", znajdującej się przy głównej drodze nr 958 prowadzącej z Zakopanego do Kościeliska. Zaprojektował ją twórca stylu zakopiańskiego Stanisław Witkiewicz. Wybudowana została pod koniec XIX wieku.


Kolejnym przykładem jest Willa "Atma". Stojąca nieco z boku, przy ulicy Kasprusie, powstała w 1895 roku i pełniła funkcję pensjonatu. Mieszkał tu słynny polski kompozytor Karol Szymanowski przed wyjazdem do Szwajcarii. Dzisiaj willa mieści Muzeum Karola Szymanowskiego.



Z ulicy Kasprusie już nie daleko na te słynne Krupówki, więc idziemy zobaczyć ich zimową aurę.


Idąc od dołu Krupówek ku górze, ulicę otwiera stojący na wzniesieniu po lewej kościół. To Sanktuarium Najświętszej Rodziny, najstarsza murowana świątynia w Zakopanem.


Idziemy Krupówkami w górę. Po drodze mijamy Mostek na Krupówkach, koło którego stoi pomnik upamiętniający 20-lecie Tygodnika Podhalańskiego.



Zwieńczeniem Krupówek jest pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego. W bezpośrednim sąsiedztwie pomnika znajduje się zabytkowa, pochodząca z 1887 roku, Willa Poraj. To kolejny przykład budowli w stylu zakopiańskim.



Opuszczamy słynne Krupówki i wychodzimy na Alei 3 Maja. Przy tej głównej ulicy ustawiono Dom do góry nogami. To taka nowa atrakcja w Zakopanem, w której możemy sprawdzić nasz błędnik. W stojącym z ukosa na dachu domu rzeczywiście może zakręcić się w głowie 💫😁.


W środku również wszystko jest do góry nogami.






Przejeżdżamy z Zakopanego do naszej kwatery w Kościelisku. Po drodze mijamy kolejne sanktuarium w tym mieście. To Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Świątynia powstała w podzięce za uratowanie życia papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Można by rzec, że w ramach rewanżu, papież Jan Paweł II konsekrował świątynię podczas swojej pielgrzymi do Polski w 1997 roku.



Na terenie sanktuarium postawiono również pomnik Jana Pawła II oraz replikę krzyża z Giewontu, który ma przypominać słowa papieża wypowiedziane pod Wielką Krokwią w czasie wizyty w 1997 roku.



To tylko kilka propozycji do spędzenia czasu w Zakopanem i poznania choć fragmentarycznie jego historii. Mamy nadzieję zagłębić się jeszcze dokładniej w tym niezwykłym mieście, ale to już podczas innego wyjazdu.

POZDRAWIAMY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz