Zwiedzamy historyczne wnętrza Pałacu w Rogalinie i nie tylko.
Jakiś czas temu usłyszeliśmy w lokalnej telewizji, iż zakończył się remont wnętrz Pałacu w Rogalinie i jest możliwość ich zwiedzania. Do tej pory byliśmy tylko na spacerze w ogrodzie i parku przypałacowym więc nastał czas żeby zajrzeć do środka 😉.
Ruszamy do Rogalina, kupujemy bilet łączony upoważniający do wstępu do: Pałacu, Galerii Obrazów, Gabinetu Londyńskiego oraz Powozowni. Pierwsze kroki kierujemy do Powozowni.
Rezydencja została zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku dla Kazimierza Raczyńskiego i do 1991r. była w rękach rodu Raczyńskich, kiedy to utworzono Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu i przekazano wszystkie prawa własności Fundacji.
Pałac zwiedza się z audioprzewodnikiem. Zwiedzamy: jadalnię, gabinet owalny, błękitny salon herbowy, sypialnię Róży z Potockich - żony Edwarda Raczyńskiego.
Po przejściu ekspozycji na parterze klatką schodową wchodzimy na pierwsze piętro.
Wchodzimy do pierwszego pomieszczenia na piętrze i naszym oczom ukazuje się przepiękna biblioteka. Na razie jeszcze z pustymi półkami, ale ma się to niebawem zmienić.
Przechodzimy przez kolejne pomieszczenia: salon amorków, zbrojownię, sypialnię Heleny - żony Rogera Raczyńskiego.
Wychodzimy z budynku głównego i idziemy do Gabinetu Londyńskiego zlokalizowanego w skrzydle Pałacu. Do gabinetu dochodzimy korytarzem, w którym jest galeria obrazów z portretami rodzinnymi.
Jest to wiernie odtworzony gabinet Prezydenta RP na Uchodźstwie - Edwarda Bernarda Raczyńskiego. Znajdziemy tutaj oryginalne wyposażenie oraz pamiątki.
Po zwiedzaniu Pałacu przechodzimy do budynku, w którym znajduje się kolejna galeria malarstwa. Znajdziemy tu między innymi największy obraz Jana Matejki. Nie jest to, jak wielu się może wydawać znana "Bitwa pod Grunwaldem", tylko "Dziewica Orleańska (Joanna d’Arc)" - niestety nie było możliwości zrobienia zdjęcia.