Symbol miasta Poznania.
Po tygodniach szaro burej zimy, ciągłego zachmurzenia i na zmianę opadów deszczu i niekiedy śniegu w końcu nastał piękny słoneczny dzień. Od razu wróciła ochota do życia i szybko pojawił się pomysł wyjścia z domu. Zbliżało się już południe, więc trochę późno na dalszy wyjazd, przecież po 16 zrobi się już ciemno. Postanawiamy zatem nie opuszczać Poznania, co więcej kierujemy się do samego jego centrum na Stary Rynek. W samo południe podchodzimy pod ratusz. Zegar właśnie wybił godzinę 12:00. Nad zegarem otworzyły się drzwiczki, a zza nich wyłoniły się dwa białe Koziołki: Pyrek i Tyrek.
Ich imiona pochodzą od wielkopolskiego określenia ziemniaków, czyli "pyry" (to oczywiście Koziołek Pyrek) oraz od trykania się, co czynią codziennie w południe (to oczywiście Koziołek Tyrek).
Skąpany w zimowym słońcu poznański Stary Rynek z kolorowymi kamieniczkami i ratuszem prezentuje się przepięknie. Gdzieniegdzie wiszą jeszcze flagi narodowe i powstańcze, upamiętniające zeszłoroczne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Niedaleko Starego Rynku znajduje się Skwer Romana Wilhelmiego z odsłoniętym 3 listopada 2012 roku pomnikiem wielkiego artysty. Tego urodzonego w Poznaniu aktora kojarzymy przede wszystkim z pamiętnych ról Nikodema Dyzmy z filmu "Kariera Nikodema Dyzmy" oraz Stanisława Anioła z serialu "Alternatywy 4".
W Poznaniu co roku, na pamiątkę śmierci artysty 3 listopada, odbywają się Dni Romana Wilhelmiego.
Wracamy na Stary Rynek. Przechodzimy koło kamienicy, w której kiedyś mieszkał Giovanni Battista di Quadro, architekt i budowniczy poznańskiego ratusza. Jego rzeźba z ratuszem u stóp widnieje na rogu kamienicy. Dzisiaj znajduje się tutaj Muzeum Henryka Sienkiewicza.
Idziemy do Muzeum Historii Miasta Poznania, które zlokalizowane jest w ratuszu.
W Muzeum znajdują się poprzednie Koziołki, które były zainstalowane na ratuszu. Te obecne trykają się od 1993 roku, kiedy to poznański przedsiębiorca Marian Marcinkowski podarował je miastu.
Poza symbolem miasta Poznania, w ratuszu można oglądać wiele eksponatów związanych z historią miasta.
Niewątpliwie najpiękniejszym pomieszczeniem ratusza jest Sala Renesansowa (Wielka Sień) o bogato zdobionym sklepieniu.
W Sali Renesansowej znajduje się również globus z mapą Ziemi, pochodzący z pracowni XVII-wiecznego weneckiego kartografa.
W jednej z muzealnych gablot umieszczono kontrakt Rady Miasta Poznania z włoskim muratorem Giovanni Battista di Quadro o przebudowę ratusza poznańskiego. Prace trwały między 1552, a 1560 rokiem.
W Muzeum zobaczyć możemy także rzeźbę z oryginalnego pręgierza postawionego przed ratuszem w 1535 roku. Obecna kopia pręgierza stoi od 1925 roku.
Tu również możemy zobaczyć dzieło G. Brauna "Civitates orbis terrarum" wydane w Kolonii w 1618 roku, przedstawiające najstarszy widok miasta Poznania.
Zapraszamy do odwiedzenia Poznania, miasta Koziołków ratuszowych i Koziołków w podróży 😉.
POZDRAWIAMY☺