sobota, 18 grudnia 2021

Świąteczna Jelenia Góra

Wieczorny spacer.

Po popołudniowym wypoczynku, który zrobiliśmy sobie po 👉dzisiejszej górskiej wędrówce, postanawiamy wybrać się na spacer, tym razem na jeleniogórską starówkę. W ten weekend na rynku odbywa się jarmark bożonarodzeniowy. Naszą kwaterę mamy w zasięgu około 20-minutowego, spokojnego spaceru od centrum miasta. Pomimo delikatnej mżawki ruszamy w drogę. Idziemy przez wiadukt w ciągu Alei Jana Pawła II, by spojrzeć na miasto z góry. W dole, pod wiaduktem, jest stacja kolejowa Jelenia Góra Zabobrze. Doskonale widać stąd wieżę Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Nieco na prawo mamy wieże Bazyliki św. Erazma i św. Pankracego oraz Ratusz.




Nacieszywszy się widokiem podążamy w kierunku ulicy Grunwaldzkiej. Następnie ulicami: Osiedle Robotnicze, Pijarska i Górna dochodzimy do ulicy 1 Maja, która jest deptakiem, i która doprowadzi nas na rynek. Po drodze mijamy świątecznie ozdobione Basztę i Bramę Wojanowską.



Dochodzimy na rynek. Jarmark miał być czynny do 21:00. Jest dopiero kilka minut po godzinie 19:00, a już tylko nieliczne stoiska są otwarte. Obchodzimy rynek dookoła, podziwiamy świąteczne ozdoby oraz zerkamy na stragany.



Będąc na rynku nie możemy oprzeć się przed wizytą w jednej z kawiarni. Wchodzimy do środka, gdzie pani informuje nas, że... już zamykają 😔. Co tu wszystko tak szybko się kończy? Na szczęście udaje się zamówić kawę i pierniki na wynos. Zjemy po drodze.
Wracamy na ulicę 1 Maja, którą spacerujemy w kierunku Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Mijamy kolejne ozdoby świąteczne.


Nieco dalej naszą uwagę przykuł jelonek Karruś. Na wzór wrocławskich krasnali, w Jeleniej Górze postawiono jelonki. I oto jeden z nich! Musimy się kiedyś wybrać na spacer śladami jelonków. Kilka kroków dalej, bo na skwerze przy ulicy Pocztowej, stoi rzeźba zatytułowana "Porwanie Europy". Rzeźba została postawiona w 2014 roku z okazji 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przedstawia byka i kobietę, co stanowi nawiązanie do mitologii greckiej.


Następnie mijamy Cerkiew świętych Piotra i Pawła, za którą dochodzimy niebawem do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.


Kościół otoczony jest parkiem, a ten murem. Przed świątynią jest ciekawa tablica informująca, że znajdujemy się w absolutnym centrum miasta Jelenia Góra.




Na terenie sanktuarium jest też kilka pomników.



W parku są kaplice grobowe, z których część jest podświetlona, dzięki czemu pięknie prezentują się po zmroku.




Opuszczamy mury przykościelnego parku, kierując się już bezpośrednio z powrotem do naszej kwatery. Mżawka nie odpuszcza, ciekawe co przyniesie dzień jutrzejszy?

POZDRAWIAMY