Dzień pod znakiem Buddy.
Dzisiejszą noc spędziliśmy w miejscowości Luoyang. Z samego rana przejeżdżamy do leżącego niedaleko kompleksu o nazwie Groty Longmen.
Miejsce to zwane również Grotami Dziesięciu Tysięcy Buddów składa się z jaskiń, jaskinek i innych wykutych w skałach grot, w których umieszczone są rzeźby Buddy. W jednych grotach znajduje się jedna rzeźba, w innych dziesiątki, jeśli nie setki mniejszych rzeźb i płaskorzeźb.
Największa wnęka nazywa się Grotą Modłów za Przodków i znajdują się w niej największe rzeźby związane z buddyzmem. Wśród nich postać Bodhisattwy, czyli istoty dążącej do stanu Buddy.
W Grocie Modłów za Przodków znajduje się również największy posąg Buddy spośród wszystkich w Grotach Longmen. Wielkość i potęgę tej mierzącej 16,5 metra wysokości rzeźby widać najlepiej z drugiego brzegu przepływającej tędy rzeki. Przechodzimy zatem przez mostek na drugą stronę.
Drugim brzegiem rzeki wracamy na parking do autokaru i przejeżdżamy w Góry Song Shan, do Klasztoru Shaolin. Ten znany z wielu filmów klasztor to tak naprawdę świątynia buddyjska, która urosła do rangi klasztoru-szkoły chińskich sztuk walki.
Zwiedzanie Klasztoru Shaolin zaczynamy od cmentarza, zwanego Lasem Pagód. Pagody to grobowce mnichów klasztornych.
Współcześnie pagody pokrywa się płaskorzeźbami z wizerunkiem rzeczy, które mnich chciał mieć po śmierci. Stąd można dostrzec płaskorzeźbę samochodu czy laptopa.
Przechodzimy do klasztornych wnętrz. To cały czas działający klasztor z autentycznymi buddyjskimi mnichami. Zwiedzamy kolejne budowle podziwiający cały czas piękne, kolorowe zdobienia. Jakże to dla nas egzotyczne widoki.
Współcześnie Klasztor Shaolin to nie tylko miejsce religijne i turystyczne. Znajduje się tutaj również prestiżowa Szkoła Klasztoru Shaolin. Urządzane są również pokazy chińskich sztuk walki.
Przejeżdżamy do miejscowości Zhengzhou do hotelu na nocleg. Jutro z samego rana wsiądziemy do pociągu i pojedziemy w kierunku wschodniego wybrzeża Chin.
POZDRAWIAMY☺