poniedziałek, 24 grudnia 2018

Qumran (Palestyna)

Miejsce odnalezienia zwojów znad Morza Martwego.

Z Masady, wzdłuż wybrzeża Morza Martwego, przejeżdżamy do Qumran. Przekraczamy granicę izraelsko - palestyńską. Po drodze zauważamy liczne leje krasowe i zapadliska. Spowodowane są one wysychaniem morza. Najbardziej zasolone morze świata zmniejsza swoją powierzchnię przez budowane tamy na rzekach, między innymi na rzece Jordan.







Qumran to przykład starożytnego miasta, którego początki sięgają VIII wieku p.n.e. Do dzisiaj pozostały oczywiście tylko ruiny z dawnej świetności, z licznymi cysternami na wodę i systemem kanałów transportujących wodę, a także łaźnie i baseny.







Współcześnie Qumran znany jest jednak nie z ruin, a z odnalezionych tu zwojów, tzw. zwojów znad Morza Martwego. Są to najstarsze znane współcześnie rękopisy, które zawierają m.in. całe księgi Starego Testamentu. Najstarsze zwoje datuje się nawet na III wiek p.n.e.



A wszystko za sprawą pasterzy, który wypasali na tych terenach owce w połowie XX wieku. Jedna z owiec się zagubiła i chłopcy ruszyli na jej poszukiwania. Natrafili na jaskinię, do której wrzucili kamień. Usłyszeli coś jakby odgłos zbijanej ceramiki. Przestraszyli się i uciekli.
Następnego dnia wrócili i odnaleźli dzban ze zwojami w języku hebrajskim sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Początkowo nikt nie wiedział co tak naprawdę zostało znalezione, przez co rękopisy wystawiono na sprzedaż turystom na lokalnym bazarze. Kupcem okazał się handlarz antyków, który poznał się na wartości znaleziska. Wkrótce po tym rozpoczęto poszukiwania w kolejnych jaskiniach, przekopując ostatecznie cały teren.
Łącznie w 11 grotach odnaleziono około 900 zwojów, na które składają się m.in. 233 manuskrypty biblijne.



Opuszczamy starożytne miasto i jedziemy na plażę poleżeć na wodzie 😀.

POZDRAWIAMY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz