niedziela, 27 grudnia 2020

Poznań w 102 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Obchody w cieniu pandemii.

27 grudnia 2020 roku, czyli dzisiaj, obchodzimy 102 rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Upamiętniamy wydarzenia, które przywróciły Polsce Wielkopolskę. Niestety ze względu na panującą epidemię koronawirusa wszystkie oficjalne uroczystości zostały odwołane, a obchody przeniosły się głównie do internetu.
Jednak mimo pandemii miasto zostało przystrojone powstańczymi flagami, miejsca upamiętniające wydarzenia sprzed ponad stu lat przystrojone kwiatami i zniczami. Korzystając ze słonecznej pogody ruszamy na spacer po mieście.
Na początek udajemy się na Stary Rynek, gdzie punktualnie o godzinie 12:00 na ratuszowej wieży pojawią się koziołki. Teraz dodatkowo ubrane w świąteczne stroje.







No to rozpoczynamy liczenie - 1, 2, 3,...





…11 no i 12 tryknięć za nami. Koziołki chowają się do swojego domu na wieży, ponownie pojawią się jutro w samo południe.


Przechodzimy na drugą stronę Starego Rynku, gdzie przed Odwach, aktualnie siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego, nadjechali rekonstruktorzy powstania. Dzisiaj jednak nie odbędą się żadne pokazy, jedynie krótkie spotkanie z mieszkańcami.



W tym roku obok Odwachu ustawiono choinkę oraz szopkę bożonarodzeniową. Ta inna niż zawsze lokalizacja spowodowana jest pracami archeologicznymi prowadzonymi przed ratuszem.



Ulicą Świętosławską opuszczamy płytę Starego Rynku i przechodząc koło Fary poznańskiej udajemy się pod Urząd Miasta Poznania. I tu ciekawostka❗ W gmachu tym aż trzykrotnie rezydował Napoleon Bonaparte oraz w 1828 roku grał Fryderyk Chopin. Dzisiaj upamiętniają to tablice umieszczone przed wejściem do urzędu.




My tymczasem przechodzimy do położonego na tyłach urzędu Parku im. Fryderyka Chopina. Z racji prowadzonego remontu i badań archeologicznych na Placu Kolegiackim, to właśnie do parku został przeniesiony Pomnik Koziołków. Te również zyskały świąteczne barwy.



Z parku wychodzimy przy ulicy Wrocławskiej, którą wracamy na Stary Rynek. Po drodze mijamy Hotel Saski. W tym budynku pochodzącym z początku XIX wieku, w 1806 roku zatrzymał się Napoleon Bonaparte. To kolejne miejsce w naszym mieście związane z francuskim Cesarzem.
Nieco dalej, po drugiej stronie ulicy, znajduje się tablica upamiętniająca powstały w tym budynku Oddział Marynarzy Powstańców dla Walk o Zjednoczenie Ziem Polski. Posiedzeniu przewodniczył urodzony w Poznaniu bosman Adam Białoszyński.


Wśród pięknie odnowionych kamienic ulicy Wrocławskiej wędrujemy w kierunku Starego Rynku.




Przy pomniku Jana Nepomucena wchodzimy ponownie na płytę Starego Rynku. Nic więcej tu się dzisiaj niestety nie wydarzy. Koło pamiątkowych tablic na Pałacu Mielżyńskich wracamy do domu.



A na więcej wycieczek po Poznaniu zapraszamy 👉TUTAJ.

POZDRAWIAMY