niedziela, 17 stycznia 2021

Wielkopolska mniej znana: Iwno, Siedlec, Gułtowy, Kostrzyn

Wielkopolskie pałace.

Tegoroczna zima nie rozpieszcza nas ilością słońca. Ciągłe zachmurzenie powoduje, iż na zewnątrz mamy szaro, buro i ponuro. Z tego też powodu takiej okazji jak dzisiaj nie możemy nie wykorzystać. Pomimo całkiem srogiego mrozu, bo jest około -10 stopni Celsjusza, mamy błękitne niebo i pięknie świecące słońce. 
Ruszamy szlakiem wielkopolskich pałaców. Pierwszym celem jest miejscowość Iwno, położona na wschód od Poznania, tuż za Kostrzynem. Tu znajduje się pierwszy obiekt na naszej dzisiejszej trasie.


Neorenesansowy pałac w Iwnie z XIX wieku jest przykładem wiejskiej siedziby ziemiańskiej otoczonej parkiem krajobrazowym. Obiekt powstał dla znanej wielkopolskiej rodziny Mielżyńskich i przypomina o tym niewielki głaz naprzeciw wejścia do pałacu oraz Nowina - herb rodu, umieszczony w szczycie pałacu.




Ruszamy dalej. Z Iwna przejeżdżamy nieco na południowy wschód do miejscowości Siedlec. Tu znajduje się kolejny pałac.


Ten wybudowany został w II połowie XVIII wieku dla Antoniego Krzyckiego, posła województwa poznańskiego oraz elektora króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Niestety teren jest ogrodzony i nie mamy możliwości bliższego podejścia pod budynek.



Okolica pałacu to szerokie pola, dzisiaj zmrożone silnym mrozem. Ruszamy na krótką wędrówkę w promieniach zimowego słońca.





Wokół sama natura. Na zamarzniętych kałużach mróz namalował piękne wzory. Te przypominają nam narośla z Ochtińskiej Jaskini Aragonitowej, którą odwiedziliśmy w czerwcu 2018 roku. Na polu dostrzegamy natomiast pasące się dwie sarny. Cóż one tam wygrzebują spod warstwy śniegu 😏... wszystko wydaje się takie zmrożone.



Po mroźnym spacerze wracamy do samochodu i ruszamy w dalszą drogę. Przejeżdżamy do miejscowości Gułtowy, gdzie parkujemy samochód pod kościołem. Ta piękna, drewniana świątynia pw. św. Kazimierza pochodzi z I połowy XVIII wieku.



Niestety kościół jest zamknięty, więc do środka nie zajrzymy. Przechodzimy zatem do położonego sąsiednio pałacu.


Rezydencja powstała w II połowie XVIII wieku dla Ignacego Bnińskiego, starosty średzkiego i wschowskiego. Współcześnie pałacem zarządza Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 







Na koniec naszej dzisiejszej wycieczki przejeżdżamy jeszcze do Kostrzyna. Tu chcemy odwiedzić kościół farny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.


Historia kościoła sięga I połowy XVI wieku, kiedy to powstał dzięki staraniom klarysek gnieźnieńskich i wsparciu polskich królów. Wchodzimy do środka.



Wnętrze kościoła jest przepiękne. Szczególną uwagę zwracają polichromie nad prezbiterium, które powstały w XVI wieku. Z tego samego okresu jest sakramentarium, czyli kamienna szafka z rzeźbionym motywami roślinnymi obramieniem i ozdobną kratą, w której dawniej przechowywano Najświętszy Sakrament.







Piękna późnogotycka świątynia. Opuszczamy jej wnętrza i udajemy się na kostrzyński rynek. Tu znajduje się pomnik poświęcony pamięci Kostrzyniaków poległych w walce z okupantem hitlerowskim oraz pomordowanym w latach 1939-1945.



Niewątpliwie ciekawostką kostrzyńskiego rynku jest kamienny drogowskaz. Przedstawia on postać Światowida i wskazuje drogę na Lednicę. Postawiono go w 1966 roku z okazji obchodów tysiąclecia Państwa Polskiego.


Wracamy pod kościół farny, pod którym zaparkowaliśmy samochód. Przechodzimy przez kolejny ciekawy obiekt, którym jest Brama Cechowa. Upamiętniono na niej dawne cechy, które znajdowały się w mieście.



POZDRAWIAMY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz