Poznajemy historię osadników z Bambergu.
Od 2003 roku mamy w Poznaniu, utworzone staraniem Towarzystwa Bambrów Poznańskich, Muzeum Bambrów Poznańskich. Dzisiaj właśnie udajemy się na poznańskie Stare Miasto, na ulicę Mostową, zwiedzić to jedyne w kraju takie muzeum. Dostęp do ekspozycji utrudnia fakt, że obiekt otwarty jest jedynie w piątki i soboty. O ile piątki raczej odpadają, gdyż jesteśmy wówczas w pracy, o tyle w sobotę mamy możliwość jego zwiedzenia.
Na początek dowiadujemy się co tak naprawdę kryje się pod nazwą "Bambrów Poznańskich".
Otóż Bambrzy to osadnicy pochodzący z okolic Bambergu w ówczesnych Niemczech. Byli to rolnicy z wysoko rozwiniętą sztuką rolną, którzy jednak żyli tam w ubóstwie. Wynikało to z faktu zakazu podziału gospodarstwa pomiędzy dzieci. To sprawiło, że w I połowie XVIII wieku, w okolice Poznania, przybyli osadnicy. Tu z kolei byli mile widziani, gdyż trapione epidemią cholery wsie wyludniły się. I tak Bambrzy zasiedlili m.in. Dębiec, Wildę, Rataje, Jeżyce (dzisiaj dzielnice Poznania).
Dzięki tej grupie ludzi utrwalił się stereotyp "bambra", czyli bogatego gospodarza, który dobrze zarządza swoim gospodarstwem. Dzisiaj jednak mam wrażenie, gdyby kogoś nazwać "bambrem", chyba nie był by już tak uradowany. Współcześnie niestety określenie to kojarzy się już nieco inaczej 😕.
Na muzealnej ekspozycji, po której oprowadza nas członek Towarzystwa, a prywatnie mąż stuprocentowej Bamberki, dowiadujemy się właśnie o historii osadników. Poznajemy ich losy na ziemiach Polski, kolorowe, przepiękne stroje i narzędzia. Zrekonstruowano nawet typowy dom bamberski, do którego zaprasza pracująca w ogrodzie Bamberka. Wewnątrz w pełni wyposażone pomieszczenia, przez które kolejno przechodzimy.
Muzeum Bambrów Poznańskich to niezwykle ciekawa ekspozycja, która pozwala zgłębić się nieco w historii naszego miasta i, jakby nie patrzeć, jego mieszkańców.
POZDRAWIAMY☺