wtorek, 12 września 2017

Sycylia: Katania - Syrakuzy - Noto (Włochy)

Zwiedzamy południowe rejony wyspy.

Dzisiejszy dzień zaczynamy od zwiedzania miasta, do którego przylecieliśmy. Przejeżdżamy do Katanii i od razu udajemy się do Katedry św. Agaty, patronki miasta Katanii i całej Sycylii. To tu przechowywane są jej relikwie, które każdego roku 5 lutego, w dniu jej śmierci, obnoszone są po mieście w takcie uroczystej procesji.









Ciekawostką na Placu Katedralnym jest fontanna… słonia.






Popularnym smakołykiem w Katanii są „Cycuszki św. Agaty”. Pomysł takiej nietypowej słodkości wynika z faktu, iż Agacie obcięte zostały piersi w trakcie tortur, którym została poddana w czasie prześladowania chrześcijan za panowania rzymskiego.
Poza tym mamy tu duży wybór marcepanowych owoców i przepyszne Cannoli Siciliani – takie rurki z kremem na bazie serka ricotta. Pychota 😋.






Idziemy na targ rybny. Zapach ryb wyczuwalny jest już z daleka. Oprócz nich można tu kupić również mięsa, sery, a także owoce i warzywa.









Ruszamy w dalszą drogę do kolejnego z sycylijskich miast. Naszym celem są teraz Syrakuzy, jedno z najpotężniejszych i najbardziej znaczących miast starożytnej Grecji. Współcześnie miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zwiedzanie zaczynamy od kamieniołomów, z których pozyskiwano kamień budowlany. Przy wydobyciu pracowali więźniowie i skazańcy.




To tu znajduje się słynna jaskinia zwana Uchem Dionizjusza. Swą nazwę zawdzięcza niezwykle dobrej akustyce.




W Syrakuzach zachował się również grecki teatr starożytny.









Nie opuszczamy jeszcze Syrakuz, a przejeżdżamy do historycznego centrum miasta na wyspie Ortigia. Udajemy się do Katedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w której znajdują się relikwie św. Łucji, patronki miasta. Ciekawym jest fakt, iż współczesny budynek katedry został wzniesiony w miejscu starożytnej świątyni Ateny. Zachowały się z tych czasów świątynne kolumny, wklejone we współczesny mur katedry.










Przechodzimy dalej w kierunku Źródła Arteuzy. Znajdujące się przy samym morzu źródło tryska słodką wodą i porośnięte jest... papirusem. To jedyne miejsce w Europie, gdzie papirus rośnie w stanie naturalnym.


Przechodząc koło pomnika Archimedesa, który urodził się właśnie w Syrakuzach, opuszczamy wyspę Ortigię i miasto Syrakuzy. Przejeżdżamy do ostatniego punktu dzisiejszego programu, do miasteczka Noto.



Noto jest przykładem sycylijskiego baroku i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Idziemy na spacer po mieście.
Przechodzimy do Katedry św. Mikołaja, do której prowadzą imponujące schody.













Niezwykle ciekawe w Noto są podpory pod balkonami, bogato rzeźbione, przypominające ludzkie i zwierzęce kształty.





Noto co roku zamienia się w kolorowe, pokryte kwiatami miasto. To obchodzone tutaj święto kwiatów. Jedna z ulic pokrywa się dywanem z kwiatów. Możemy to zobaczyć na jednym z plakatów.



Przechodzimy do Kościoła św. Karola i wspinamy się na taras widokowy, skąd mamy wspaniałą panoramę na całe miasto.







Uraczeni pięknem Noto wracamy do autokaru i jedziemy do hotelu na nocleg.
Jutro ruszymy w rejs na Wyspy Liparyjskie.

POZDRAWIAMY