Starożytna cywilizacja sięgająca XVI wieku p.n.e.
Z Koryntu przejechaliśmy do kolejnego z miast starożytnego świata, do Myken. Początki cywilizacji mykeńskiej sięgają XVI wieku p.n.e. Rządzili nią m.in. Agamemnon i Perseusz. Zwiedzanie rozpoczynamy od Muzeum Archeologicznego. Znajduje się w nim wiele eksponatów znalezionych w czasie prac wykopaliskowych na terenie starożytnego miasta Mykeny.
Wśród bogatej ekspozycji muzeum znajduje się najbardziej znane dzieło złotników mykeńskich. Złota Maska wykonana w XVI wieku p.n.e. znaleziona została w Mykenach przez Heinricha Schliemanna. Jest ona odwzorowaniem twarzy mężczyzny z wąsami i brodą. Uważa się ją za maskę samego władcy Myken - Agamemnona. Jednak wielu współcześnie poddaje w wątpliwość autentyczność Maski Agamemnona.
Z muzeum idziemy w kierunku Cytadeli Mykeńskiej. Prowadzi do niej główna brama, zwana Lwią Bramą.
Po przekroczeniu Lwiej Bramy znajdujemy się już wewnątrz cytadeli. Na jej terenie zlokalizowane są ruiny domostw. Nieco wyżej znajduje się okrąg grobowy A, w którym mieściły się najznakomitsze królewskie groby.
Na szczycie cytadeli mykeńskiej zlokalizowany był Dom Atreusza zwany Pałacem Agamemnona. Prawdopodobnie był on bogato zdobiony kolorowymi mozaikami i złotem. Pozostały po nim tylko ruiny ścian.
Z cytadeli mykeńskiej przejechaliśmy nieopodal do Skarbca Atreusza. Ten zwieńczony kopułą obiekt uważany jest z kolei za Grób Agamemnona. Podobnie jak w przypadku Złotej Maski, fakt ten również pozostaje kwestią sporną.
Spod Grobu Agamemnona jedziemy w kierunku kolejnego starożytnego miasta, do Epidauros.
POZDRAWIAMY☺