niedziela, 23 czerwca 2024

Szlak Jeleniogórskiego Jelonka

Wrocław ma krasnale, Gniezno króliki, a Jelenia Góra jelonki.

Piątek był 👉rowerowy, wczoraj byliśmy 👉na wędrówce górskiej, dzisiaj więc wracamy na rower. Wieźliśmy je tyle kilometrów z Poznania więc wykorzystajmy to. By jednak przejazd nie okazał się zbyt męczący, ruszymy Szlakiem Jeleniogórskiego Jelonka. Karkonoska Informacja Turystyczna wydała w ostatnim czasie nową mapkę z naniesionymi wszystkimi figurkami.
Zaczynamy od Zabobrza, sypialnianej części Jeleniej Góry. Na tyłach znajdującej się tutaj galerii handlowej, na terenie Skateparku Zabobrze, odnajdujemy pierwszego z naszych bohaterów. To jelonek Skejtek.


Nieopodal, bo przy wejściu do sklepu budowlanego znajduje się kolejny Jelonek. Poznajmy pchającego pełny wózek zakupów jelonka o imieniu Leroy Merlin.



Teraz przed nami trochę dłuższy przejazd. Jedziemy na dworzec PKP Jelenia Góra, gdzie "przyjechał" jelonek Podróżniczek.



Spod dworca PKP kierujemy się na Aleję Wojska Polskiego, z której skręcamy w lewo, w ulicę Nowowiejską. Krótki podjazd pod budynek filii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pozwala nam spotkać się z zaczytanym Ekonomkiem.



Wracamy do Alei Wojska Polskiego, którą dojeżdżamy do Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Skręcamy w prawo, w ulicę Sudecką i niebawem w lewo, w Józefa Piłsudskiego. W rogu budynku Miejskiego Przedszkola numer 2 dostrzegamy kolejne trzy jelonki. To Freblusie.


Nieopodal, bo na tej samej ulicy Józefa Piłsudskiego, ale po drugiej stronie ulicy Sudeckiej, stoi jelonek Wiolinek. Pogrywa sobie cichutko przed budynkiem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.


I znowu króciutki przejazd. Wracamy na ulicę Sudecką i jedziemy w kierunku starówki. Przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej znajduje się kolejny z jeleniogórskich jelonków. Tym razem to najprawdziwszy Strażak.



Ulica Sudecka doprowadza nas do Bankowej, gdzie przed budynkiem Książnicy Karkonoskiej spotykamy się z jelonkiem Czytusiem.



Przejeżdżamy do serca jeleniogórskiej starówki, czyli na Plac Ratuszowy. Przed głównym wejściem do budynku ratusza stoi jelonek, którego już doskonale znamy. To oczywiście ubrany w barwy Jeleniej Góry i herb miasta, jelonek Rajcuś.



Przy okazji możemy popatrzeć na pięknie oświetlone promieniami słońca kamienice wokół Placu Ratuszowego. Tu również stoi stary, czerwony tramwaj, będący dzisiaj sklepem z pamiątkami. Jednak jego historia jest ściśle związana z miastem. Dawniej pojazdy takie nikogo tu nie dziwiły, bo począwszy od 10 kwietnia 1897 roku regularnie kursowały po mieście. Ostatni raz tramwaj pojawił się na ulicach Jeleniej Góry 28 kwietnia 1969 roku.


Skoro już jesteśmy na starówce, przed dalszą jazdą postanawiamy zjeść obiad. Trafia nam się stolik pod podcieniami z pięknym widokiem na zabytkową zabudowę Jeleniej Góry.



Na Placu Ratuszowym znajdują się jeszcze dwa jelonki. Pierwszego odnajdziemy przy podcieniach po północnej stronie placu. W sąsiedztwie włoskiej restauracji delektuje się kawą jelonek Italian.



Drugi z nich ustawiony został całkiem niedawno przy tylnym wejściu do ratusza. Odwiedziliśmy go całkiem niedawno podczas tegorocznej 👉Nocy Muzeów.


Teraz natomiast kierujemy się ulicą Grunwaldzką na północ. Na terenie kampusu Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych przy ulicy Lwóweckiej czeka na nas kolejny jelonek. To Radiotechnik.



Zatoczyliśmy dość sporą, niemal 16-kilometrową pętlę wokół centrum Jeleniej Góry. W tej okolicy znajdują się jeszcze dwa jelonki - Witalis i Karruś, usytuowane przy ulicy 1 Maja. Koło nich jednak wielokrotnie przechodziliśmy i teraz już do nich specjalnie nie jedziemy. 

 

Nieco dalej od jeleniogórskiej starówki również są jelonki. I tak na przykład na ulicy Wolności, przy siedzibie Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, siedzi na autobusie Antoś.

 

W Cieplicach Śląskich-Zdroju są jelonki Ciepliczanka i Zdrój oraz Lalkarz, a także niewidziany jeszcze przez nas Rzemiosław. Ale tego jelonka odwiedzimy już przy innej okazji.

 

Kolejny jelonek znajduje się w Sobieszowie na przystanku w sąsiedztwie Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego - Pałac Sobieszów w Jeleniej Górze Sobieszowie. To pilnujący Zamku Chojnik Bolko III.


Ostatniego póki co jelonka możemy zobaczyć w najwyżej położonej części Jeleniej Góry, czyli w Jagniątkowie. W pobliżu tamtejszego kościoła znajduje się jelonek Kubuś. Jego również jeszcze nie widzieliśmy.
Cały Szlak Jeleniogórskiego Jelonka liczy aktualnie 20 figurek, a nam pozostały do zobaczenia zaledwie dwie.

Tymczasem czas ruszać w drogę powrotną do Poznania. Pakujemy rowery do samochodu i jedziemy... lecz jeszcze nie do domu 😁.

SCHRONISKO SREBRNY POTOK


Zdobyliśmy już 49 szczytów / obiektów zaliczanych do 👉Karkonoskiej Odznaki Krajoznawczej. Postanawiamy jeszcze dzisiaj odwiedzić ostatnie brakujące nam miejsce. W tym celu z Jeleniej Góry, przez Kowary, wspinamy się na Przełęcz Kowarską, obierając dalej kierunek na Lubawkę. W miejscowości Jarkowice skręcamy z głównej drogi w prawo, zgodnie ze wskazaniem drogowskazu z napisem Schronisko Srebrny Potok. Wąską asfaltową drogą docieramy pod interesujący nas obiekt.


Budynek, w którym znajduje się Schronisko Srebrny Potok swoją historią sięga lat 20-tych XX wieku. Rangę schroniska zyskał w 1956 roku, kiedy to został przejęty przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, działającego przy Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Co ciekawe, nie ma tu bufetu, a oferowane są jedynie miejsca noclegowe. Trochę niezrozumiałe jest dla nas umieszczenie tego obiektu na liście Karkonoskiej Odznaki Turystycznej, ale nie nam o tym decydować 😉.


Ogromną radością napełnia nas fakt, że mamy komplet obiektów do Karkonoskiej Odznaki Turystycznej. Możemy zwrócić się do Oddziału Legnickiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z prośbą o pozytywną weryfikację odznaki 😃. Niezwykle mało odznaczeń można zdobyć w Karkonoszach. A to przecież tak piękne i malownicze góry, które kochamy chyba najbardziej!
Przyjazd tutaj ma jeszcze jeden dodatkowy plus. Znajdujemy się blisko miejscowości Stara Białka, gdzie możemy nabyć pyszne i świeże mleko prosto od krowy 🐄. Pychotka 😋😋😋.
Z dość sporym zapasem białego trunku wracamy do Poznania.

POZDRAWIAMY

P.S.
Jelonka Rzemiosława udało nam się odwiedzić całkiem szybko, bo już w długi sierpniowy weekend. Przy okazji 👉zdobycia Sołtysiej Góry, podeszliśmy do centrum Cieplic Śląskich-Zdroju, gdzie znajduje się ten bohater Szlaku Jeleniogórskiego Jelonka.