piątek, 31 maja 2024

Wielkopolska mniej znana: Suchy Las

Śladem sucholeskich pomników.

Piątkowe popołudnie postanowiliśmy spędzić na rowerowym siodełku. Za cel wycieczki wybraliśmy Suchy Las, graniczącą z Poznaniem od strony północnej wieś gminną. By się tam znaleźć, drogą rowerową poprowadzoną wzdłuż trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju dojeżdżamy na osiedle Jana III Sobieskiego. Dalej, wśród pięknie kwitnącego o tej porze roku pól rzepaku, docieramy do Suchego Lasu.


W Suchym Lesie na ulicy Szkolnej wita nas siedzący na ławeczce Wojciech Bogusławski. Ten polski aktor i pisarz przełomu XVIII i XIX wieku, nazywany Ojcem Teatru Polskiego, ma tutaj swój pomnik-ławeczkę.


Skąd pomysł, by w Suchym Lesie taki pomnik się znalazł? Otóż w położonej na terenie gminy Suchy Las dawnej wsi Glinne, 9 kwietnia 1757 roku Wojciech Bogusławski przyszedł na świat. Dziś miejscowość ta nie istnieje, a jej pozostałości pochłonął 👉poligon w Biedrusku. Odnajdziemy tam jedynie głaz z tablicą pamiątkową poświęconą temu wybitnemu Polakowi.


Przejeżdżamy na drugą stronę ulicy Szkolnej, by przy prostopadłej do niej ulicy Poziomkowej odnaleźć kolejny pomnik. Postawiony tu głaz z tablicą upamiętnia Powstańców Wielkopolskich 1918-1919.


Jedziemy teraz na ulicę Wojciecha Bogusławskiego. By się tam znaleźć, dojeżdżamy do ruchliwej ulicy Obornickiej, z której z kolei skręcamy w lewo, w Bogusławskiego. Mniej więcej na wysokości Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się kolejny pomnikowy głaz. Upamiętnia generała–majora wojsk polskich, podkomorzego królewskiego i Poznańskiego Komandora Maltańskiego Michała Stanisława Dąbrowskiego herbu Junosza. Suchy Las zawdzięcza mu odbudowę miejscowości po zniszczeniach spowodowanych przez potop szwedzki i zarazy, które w XVIII wieku zdziesiątkowały mieszkańców.


Jedziemy dalej ulicą Wojciecha Bogusławskiego w górę, aż do krzyżówki z ulicą Strażacką. Na rogu obu z nich znajduje się kolejny pomnik. Ten z kolei upamiętnia członków ochotniczej straży pożarnej gminy Suchy Las, którzy zostali pomordowani w czasie II wojny światowej.



Kawałek dalej znajduje się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, na murach której namalowano rocznicowy mural. To z okazji stulecia OSP.


Przez 👉Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko, zboczami Góry Moraskiej, wracamy do Poznania. Popołudniowa przejażdżka zaowocowała ponad 24 kilometrami.


POZDRAWIAMY