Adam Mickiewicz mieszkał tu w roku 1831.
Ciepłą i słoneczną sobotę spędzimy poza Poznaniem. Ruszamy do Śmiełowa, miejscowości oddalonej o około 70 kilometrów na południowy wschód od stolicy Wielkopolski. Tu swoją siedzibę ma Muzeum imienia Adama Mickiewicza, z którego ekspozycją za chwilę się zapoznamy.
Majestatyczny budynek pałacowy, będący dziś siedzibą muzeum, wybudowany został w 1797 roku dla Andrzeja Gorzeńskiego herbu Nałęcz. Swoim kształtem, przywołującym na myśl podkowę, nieco przypomina nam 👉pałac z podpoznańskiego Rogalina.
Godzina jest jeszcze na tyle wczesna, że muzeum dopiero się otwiera. Postanawiamy więc przejść się najpierw po otaczającym pałac zabytkowym parku.
To w nim urządzono na przykład Ogródek Zosi, jednej z bohaterek polskiej epopei narodowej "Pan Tadeusz".
Drewniane mostki, altana, przepływające przez park strumyki – wszystko to nadaje temu miejscu niezwykle romantyczny charakter. Niestety ze względu na wysoki stan wody i połamane po wichurach drzewa, nie cały teren parku jest dostępny do zwiedzania.
Wracamy więc do pałacu na spotkanie z Adamem Mickiewiczem. Jednak oprócz poznawania ekspozycji związanej z życiem i twórczością wieszcza, warto przyjrzeć się również samej architekturze pałacu.
Niezwykłymi eksponatami są pamiątki z pogrzebu Adama Mickiewicza. Mamy tu nie tylko zdjęcie konduktu żałobnego, ale również autentyczne elementy jego wystroju.
Adam Mickiewicz mieszkał w tym pałacu przez kilka tygodni sierpnia 1831 roku.
Ale nie tylko Adam Mickiewicz. Gościem pałacu był również Henryk Sienkiewicz.

Opuszczamy piękne wnętrza pałacu i wracamy na parking do samochodu. Kierujemy się na południe do miejscowości Żerków. Jak jechaliśmy rano w przeciwnym kierunku, mijaliśmy wieżę widokową. Teraz się tam zatrzymujemy.
Po kilku stopniach wspinamy się na taras widokowy, skąd mamy rozległą panoramę na Szwajcarię Żerkowską, bo tak ten cały malowniczy teren się nazywa.
W oddali dostrzegamy pałac w Śmiełowie, który przed chwilą zwiedzaliśmy, oraz biały budynek kościoła w miejscowości Brzostków.
Jedziemy 👉do Żerkowa.
POZDRAWIAMY☺
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz