niedziela, 11 sierpnia 2024

Wielkopolska mniej znana: Lednogóra i Pola Lednickie

Przejdźmy przez Bramę III Tysiąclecia.

Po długim dniu wczorajszym spędzonym na 👉poznawaniu zakątków północnej Wielkopolski, dzisiaj będzie zdecydowanie spokojniej. Jedziemy na wschód od Poznania do położonej między Pobiedziskami, a Gnieznem, Lednogóry. Miejsce kojarzy się przede wszystkim z bliskim sąsiedztwem 👉Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Dziś jednak nie ono jest naszym celem, a położona przy drodze wojewódzkiej numer 194 wspomniana wieś. 

LEDNOGÓRA


Przyjeżdżamy na całkiem spory parking usytuowany w sąsiedztwie kościoła, nad Jeziorem Lednica. Zanim jednak pójdziemy do świątyni spoglądamy na niepozorny budynek tuż koło parkingu. To dawny dwór wybudowany przez rodzinę Moraczewskich. Później mieszkali tu Brudzewscy, aż budynek zaadaptowany został na przełomie XIX i XX wieku na pastorówkę. 


W owym czasie wybudowano, położony po sąsiedzku, kościół ewangelicki. Z tego też powodu dwór zamieniono na dom pastora. Świątynia do końca II wojny światowej pozostawała w rękach ewangelików. Po niej, w związku z wysiedleniem ludności niemieckiej z terenów polskich, kościół przemianowano na katolicki i nadano wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. O niemieckiej historii kościoła przypomina wieża wybudowana z muru pruskiego, czyli ściany wykonanej w konstrukcji drewnianej wypełnionej cegłą.


Kościół jest otwarty, zaglądamy więc do wnętrza, które jest bardzo skromne.


Przechodzimy na plażę nad Jeziorem Lednica. Pogoda sprzyja, to i sporo plażowiczów dziś tu wypoczywa. Jedni leżą i się opalają, inni zażywają kąpieli w przyjemnej jeziornej wodzie. Na przeciwległym brzegu widoczne są drewniane wiatraki. To teren 👉Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Byliśmy tam w lipcu 2021 roku.
Na lewo zaś widoczna jest wyspa. To 👉Ostrów Lednicki, na którym znajdują się ruiny palatium.


Dziś Lednogóra jest mało znaną wsią, jedną z wielu w Wielkopolsce. Jednak dawniej była prężną jednostką administracyjną, siedzibą gminy. Znajdowała się tutaj nawet gorzelnia, a także olejarnia.

POLA LEDNICKIE


Skoro jesteśmy nad Jeziorem Lednica, postanawiamy odwiedzić jeszcze Pola Lednickie. Swoją sławę zawdzięczają dominikaninowi, ojcu Janowi Górze, który wybrał to miejsce na organizowane co roku Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży "Lednica 2000".


Dojeżdżamy na olbrzymi parking usytuowany w sąsiedztwie Pól Lednickich. Współcześnie to dobrze zagospodarowany teren, na którym odnajdziemy nie tylko słynną Bramę Rybę, ale także spory budek Ośrodka na Polach Lednickich, a nawet muzeum poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II.



Pola Lednickie odwiedziliśmy ostatnio w 2014 roku, podczas objazdu 👉Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Od tego czasu zmieniło się niewiele. Jest jednak jedno miejsce, którego wówczas nie było.


21 grudnia 2015 roku zmarł ojciec Jan Góra. To właśnie tutaj, na Polach Lednickich, w miejscu tak bliskim jego sercu, spoczął na wieki. Dziś na Polach Lednickich, poza Bramą Rybą i budynkiem Ośrodka, odnajdziemy grób dominikanina Jana Góry.


Skoro już jesteśmy na Polach Lednickich, przespacerujmy się trochę. Obszar jest ogromny i przejście z jednego krańca na drugi zajmuje dłuższą chwilę. Na początek kierujemy się do słynnej Bramy Ryby. Tak naprawdę to Brama Trzeciego Tysiąclecia, a jej kształt jest nawiązaniem do znaku pierwszych chrześcijan i Jezusa Chrystusa.



Idąc dalej w kierunku Jeziora Lednickiego docieramy do głazu z napisem "Stąd nasz ród". Słowa te są mottem młodzieży spotykającej się na Polach Lednickich.


Po przeciwnej stronie Pól Lednickich znajduje się replika krzyża z Giewontu.



Wracamy na parking do samochodu i ruszamy w drogę powrotną do Poznania. Pospacerowaliśmy więcej niż było w planach. Po całym weekendzie organizmy zostały dotlenione - musi wystarczyć na zbliżający się tydzień pracy 😉.

POZDRAWIAMY