poniedziałek, 5 września 2022

Ujście rzeki Piaśnicy do Morza Bałtyckiego

Przyrodnicza atrakcja nad Bałtykiem.

KASZUBY 2022 - dzień trzeci


Zgodnie z wczorajszymi prognozami synoptyków poranek wita nas dużym zachmurzeniem i opadami deszczu. Na szczęście w ciągu dnia sytuacja ma się poprawiać. Z tego też powodu niespiesznie przygotowujemy rano śniadanie. Dzisiaj nie będzie jedzenia na tarasie. Jest zimno i mokro. Oczekujemy poprawy pogody. I ta całkiem szybko zaczyna się pojawiać. Od zachodu nadchodzi rozpogodzenie. No to co? Ruszamy na zachód!
Przed nami do pokonania około 25-kilometrowy odcinek. Zajmie to pewnie jakieś pół godziny, więc zdąży się już wypogodzić. Choć w linii prostej to zaledwie 16 kilometrów, ze względu na obszary chronione drogi prowadzą bardziej naokoło. Dojeżdżamy do nadmorskiej miejscowości Dębki. Deszcz przestał padać i nieśmiało słońce próbuje przebić się przez chmury. Przed nami szlak, którego przebieg określają tablice. Przechodzimy przez piękny nadmorski las w kierunku plaży.



Wejściem numer 24 wchodzimy na piaszczystą, nadbałtycką plażę. Po porannych opadach deszczu piasek jest jeszcze wilgotny, dodatkowo chłodzi go wiatr. Na niebie pojawiają się błękitne przerwy w chmurach, mamy nadzieję, że ujrzymy przez nie słońce. Idziemy wzdłuż rzeki Piaśnicy w kierunku morza. To dosłownie jej ostatnie metry, bo za chwilę połączy się z Bałtykiem.



Będąc nad morzem nie sposób uciec od mew. Te towarzyszą nam również tutaj, śmiesznie uciekając przed nadciągającymi falami.






Dochodzimy do ujścia rzeki Piaśnicy do Morza Bałtyckiego. Zauważamy, że słodka woda nie wpływa prostopadle do morza, a łączy się ze słoną wodą jakby równolegle. Przechodzimy przez rzekę na drugi jej brzeg. Dno jest bardzo grząskie i co chwilę się zapadamy. Wciąga nas niczym w bagnach 😁.










Rzeka Piaśnica nie jest długim ciekiem wodnym. Jej całkowita długość wynosi zaledwie 28,6 kilometra. Patrząc historycznie stanowiła niezwykle ważny obszar, będąc międzypaństwową granicą. Dzisiaj cały teren ujścia objęty został ochroną jako Rezerwat Przyrody "Piaśnickie Łąki".



Idziemy teraz w górę rzeki aż do wyjścia z plaży oznaczonego numerem 25. Tam znajdziemy znaki po wspomnianej historii.



Rzeka Piaśnica w czasach międzywojennych stanowiła północno-zachodnią rubież ówczesnej Polski. A wcześniej rozdzielała ziemie należące do Prus i Królestwa Polskiego oraz oddzielała Pomorze od Prus Zachodnich. Ślady dawnego podziału zdradzają widoczne na słupie literki "P" oraz "D".




Przechodzimy przez mostek przerzucony nad wodami Piaśnicy i wracamy do samochodu. Jedziemy teraz na bliższe poznanie 👉Jastrzębiej Góry.



POZDRAWIAMY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz