sobota, 24 września 2022

Głazy Krasnoludków w Górach Stołowych

Niezwykłe formacje skalne.

Stęsknieni za górami po 👉kaszubsko - 👉jurajskiej wyprawie z pierwszej połowy września, postanawiamy nadchodzący weekend spędzić w Sudetach. W związku z tym w piątkowy wieczór przyjechaliśmy tradycyjnie już do Jeleniej Góry. To będzie nasza baza wypadowa na najbliższy czas.
Dzisiaj z samego rana ruszamy w Góry Stołowe. Nie jedziemy jednak do Kotliny Kłodzkiej, a w niewielki północno zachodni fragment tych gór, ciągnący się pomiędzy Okrzeszynem na zachodzie, a okolicami Mieroszowa na wschodzie. Naszym celem jest miejscowość Gorzeszów, gdzie praktycznie przy samej drodze znajduje się Diabelska Maczuga.


Diabelska Maczuga, zwana również Czarcią Skałą to wysoki na około 7 metrów ostaniec skalny. Na jednej z jego ścian umieszczona jest tablica z datami 1813-1913.


Kamienną tablicę umieszczono na skale w 1913 roku w setną rocznicę bitwy pod Lipskiem, bardziej znanej pod nazwą "Bitwa Narodów". Była to jedna z krwawych potyczek podczas wojen napoleońskich stoczona między wojskami francuskimi dowodzonymi przez Napoleona Bonaparte, a wojskami koalicji antyfrancuskiej, w skład której wchodziły armie pruska, austriacka, rosyjska, szwedzka i brytyjska. Przegrały wojska napoleońskie, przez co chętnie upamiętniano takie rocznice na ówczesnych niemieckich ziemiach.



Kierujemy się teraz około 2 kilometry na południe. Początkowo asfaltową, później już szutrową drogą dojeżdżamy na parking koło Rezerwatu Przyrody "Głazy Krasnoludków". A po drodze wyłania nam się wspaniała panorama na Karkonosze z doskonale widocznym szczytem Śnieżki (1603 m n.p.m.).



Rezerwat Przyrody "Głazy Krasnoludków" znajduje się na większym terenie objętym ochroną w ramach Obszaru Natura 2000 Góry Kamienne. Nazwa ta jest jednak bardzo myląca, bo zgodnie z regionalizacją fizycznogeograficzną Polski znajdujemy się cały czas na terenie Gór Stołowych. Ale jest to faktycznie ich północno zachodni kraniec. Zgodnie z nazwą rezerwatu witają nas Krasnoludki 😁.




Rezerwat został utworzony w 1970 roku w celu ochrony grupy skalnej zwanej Gorzeszowskimi Skałkami. Powstały one w okresie górnej kredy, czyli między 100, a 66 milionów lat temu. Przez ciągłe poddawanie procesom wietrzenia, do czego przyczynia się między innymi woda, wiatr i słońce, skały mają współcześnie bardzo fantazyjne kształty. Trzymając się wskazań żółtego szlaku ruszamy między niezwykłe formacje wykształcone przez Matkę Naturę.



Szybko okazuje się, że nie tylko skały będziemy dzisiaj podziwiać. Wokół nas liczne, dorodne owoce jesieni. Pięknie tutaj 😍.





Dochodzimy do formacji skalnej przypominającej nam grzyba. To wydaje się aż niemożliwe, by Natura stworzyła coś takiego samodzielnie. A jednak!



Tu za to najprawdziwszy ząb trzonowy, tylko taki trochę większy 😁.








Ta skała z kolei przypomina nam organy. Dalej kolejne w kształcie grzybów.






W tak pięknych okolicznościach przyrody postanawiamy zrobić nieco dłuższą przerwę. Rozkładamy się na pniu ściętego drzewa, który posłuży nam za stół, i robimy drugie śniadanie. Na świeżym powietrzu wszystko smakuje lepiej.


Żółty szlak doprowadza nas do końca skałek. Schodzimy na leśną drogę, która równolegle prowadzi nas z powrotem w kierunku parkingu.




Gorzeszowskie Skałki to nie jedyne w tym rejonie tak ciekawe i piękne formacje. Warto tu wspomnieć o 👉Czartowskich Skałach pomiędzy miejscowościami Łączna i Różana, a także o tych najbardziej znanych 👉Błędnych Skałach, czy położonych już po czeskiej stronie 👉Adrspassko-Teplickich Skałach. My natomiast kierujemy się teraz na wschód do miejscowości Sokołowsko.

POZDRAWIAMY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz