Poznań - Wzgórze Przemysła

WZGÓRZE PRZEMYSŁA, zwane również Górą Zamkową, to wzniesienie w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Rynku, na którym wzniesiono w XIII wieku nową siedzibę książęcą. Po lokacji Poznania w 1253 roku na lewym brzegu rzeki Warty i oddaniu tym samym Ostrowa Tumskiego w ręce biskupstwa, konieczne było znalezienie miejsca na nową rezydencję książęcą. Z racji dominacji nad sąsiednimi terenami wybrano właśnie Wzgórze Przemysła.

Ze Starego Rynku najlepiej udać się w ulicę Zamkową, która nieco pod górę wyprowadza nas po chwili na wzgórzu, u stóp niedawno odbudowanego Zamku Królewskiego.

Odbudowa zamku budziła wiele kontrowersji i miała tyle samo zwolenników, co przeciwników. A poszło głównie o wygląd rezydencji książęcej, którą z racji, iż nie zachowały się dokumenty dotyczące jej pierwotnego kształtu, zaprojektowano trochę na zasadzie "widzimisię" architekta.

Niemniej dzisiaj, tak jak wiele lat temu, góruje on nad sąsiednimi zabudowaniami, przypominając o dawnej potędze miasta. A przeciwnicy jego odbudowy ochrzcili go "Zamkiem Gargamela".
Ruszamy zatem na zamek!




Po wejściu na wzgórze, przez bramę możemy dostać się na teren zamku, skąd mamy piękny widok wzdłuż ulicy Zamkowej na Stary Rynek.


Jeszcze piękniejsze widoki możemy zobaczyć, i to nie tylko na Stary Rynek, ale niemal na cały Poznań, z wieży Zamku Królewskiego. Od czerwca 2016 roku na wieży udostępniony został punkt widokowy, którego tak w naszym mieście brakowało.


Po wejściu na szczyt wieży na pierwszym planie jawi nam się cały Stary Rynek z ratuszem. Nieco na prawo widoczny front Fary Poznańskiej oraz wieże dawnego kolegium jezuickiego.



Obracając wzrok dalej w prawo dostrzegamy pod nami ulicę Ludgardy prowadzącą na wprost Bazaru Poznańskiego do ulicy Paderewskiego. W oddali wieżowce "poznańskiego Manhattanu" na placu Andersa.


Przejście na wieży ponownie w prawo pozwala na spojrzenie z góry na Plac Wolności.


Przechodzimy dalej, by ujrzeć u stóp wzgórza Plac Wielkopolski ze straganami targowiska.


Patrząc dalej na prawo widzimy zabudowania ulicy Masztalarskiej oraz, w oddali, kominy elektrociepłowni na poznańskim Karolinie oraz wieże Katedry na Ostrowie Tumskim.



Po zejściu z wieży możemy zapoznać się jeszcze z historią zamku i jej mieszkańców.




Opuszczamy zamkowe mury i przechodzimy do położonego po sąsiedzku kościoła i klasztoru Franciszkanów.



Klasztor Franciszkanów u stóp Góry Zamkowej powstał w XVII wieku. Wybudowano wówczas Kościół św. Antoniego Padewskiego. Ta trójnawowa świątynia z jedną nawą poprzeczną, tak zwanym transeptem, dzięki przepięknym polichromiom zaliczana jest do najpiękniejszych kościołów Poznania.





Schodząc ze Wzgórza Przemysła ulicą Ludgardy w kierunku ulicy Paderewskiego mijamy z lewej strony pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Pomnik bezpośrednio sąsiaduje z zabudowaniami klasztoru Franciszkańskiego.



Ulica Ludgardy wyprowadza nas na ulicy Paderewskiego, która łączy Stary Rynek z Alejami Marcinkowskiego i Placem Wolności.



Południową ścianę ulicy Paderewskiego stanowi Bazar Poznański. Wybudowany na przełomie lat 30-tych i 40-tych XIX wieku budynek był hotelem połączonym ze sklepami. W historii Poznania to bardzo ważny budynek. Tu rozpoczynał swoją działalność, zakładając sklep z artykułami żelaznymi, Hipolit Cegielski.
Pomnik tego przemysłowca, który dał początek znanym na całym świecie Zakładom HCP, znajduje się nieopodal, na rogu sąsiedniej ulicy Podgórnej i Święty Marcin.
Natomiast na ścianie Bazaru wisi pamiątkowa tablica.


Z hotelowego balkonu wygłosił również płomienne przemówienie, 26 grudnia 1918 roku, Ignacy Jan Paderewski. To dało zgromadzonym wówczas licznie pod hotelem Poznaniakom sygnał do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego. Zwycięski zryw przywrócił Polsce Wielkopolskę.


To właśnie Ignacemu Janowi Paderewskiemu poświęcona jest, zawieszona na ścianie Bazaru, tablica.


Ulica Paderewskiego wyprowadza nas przy gmachu Muzeum Narodowego na Alejach Karola Marcinkowskiego. Natomiast przed nami znajduje duży, niezabudowany teren. To Plac Wolności.




ŹRÓDŁO:
"POZNAŃ przewodnik po zabytkach i historii" - Praca zbiorowa, Wydawnictwo Miejskie, Wydanie I, Poznań 2003

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz