Ostoja żółwia błotnego.
POLSKA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA - DZIEŃ 3
Prosto 👉z chełmskich podziemi przyjechaliśmy do Urszulina, gdzie znajduje się Dyrekcja Poleskiego Parku Narodowego. Tu możemy zakupić bilety wstępu na ścieżki przyrodnicze znajdujące się na terenie parku, a także odwiedzić Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego.
DYREKCJA PPN w URSZULINIE
Choć mamy już prawie godzinę 15:00 i pracownicy Dyrekcji PPN kończą pracę, dostępna pozostaje portiernia, która również obsługuje ruch turystyczny. Analogicznie jak w sklepiku, tak i na portierni możemy kupić pamiątki, broszury, koszulki i bilety wstępu. Nas interesuje wejście na Ścieżkę Przyrodniczą "Dąb Dominik" i to właśnie na nią zakupujemy wejściówki. Dodatkowo bierzemy niewielki przewodnik po tej ścieżce i tradycyjnie jakieś pamiątki z Poleskiego Parku Narodowego, które w domu będą nam przypominać ten wakacyjny czas.

Zanim jednak wyruszymy na szlak, udajemy się do specjalnego pomieszczenia, w którym żyją żółwie błotne. Ten gad wpisany jest do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek zagrożony wyginięciem. Z tego powodu niezbędna jest jego aktywna ochrona.
By chronić jaja żółwi przed drapieżnikami i zimą, w przypadku gdy nie zdążą się wylęgnąć, pracownicy parku zabierają je do ośrodka. Tu, w warunkach inkubatoryjnych, z jaj wylęgają się małe żółwiki, dorastają i jako dorosłe osobniki wracają do środowiska naturalnego. Przepiękne stworzenia 😀.
Po spotkaniu z maluchami ruszamy na szlak. Jego kierunek wskazuje nam tabliczka umieszczona przed budynkiem Dyrekcji. Do początku szlaku mamy 10 kilometrów. Wracamy więc na parking do samochodu i jedziemy w tym kierunku.
A w drodze do samochodu możemy spojrzeć jeszcze na mapę przedstawiającą cały teren parku i kilka tablic edukacyjnych opisujących jego przyrodę.
By dojechać na start Ścieżki Przyrodniczej "Dąb Dominik", spod budynku Dyrekcji Poleskiego Parku Narodowego musimy wyjechać na drogę krajową numer 82 i w centrum Urszulina skręcić w lewo, w ulicę Szkolną, i po chwili lekko w prawo, w Leśną. Przez miejscowości Wiązowiec, Babsk i Wolę Wereszczyńską dojeżdżamy do Kolonii Łomnica, gdzie na terenie Poleskiego Parku Narodowego znajduje się miejsce postojowe, na którym możemy legalnie zaparkować samochód.
ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA "DĄB DOMINIK"
Tu rozpoczyna się Ścieżka Przyrodnicza "Dąb Dominik". Zgodnie ze wskazaniem zielonych znaków wchodzimy do poleskiego lasu.
Całkiem szybko dochodzimy do głównego bohatera tej ścieżki przyrodniczej, dębu Dominik. Jego wiek szacuje się na około 300 lat. Obwód pnia wynosi około 380 centymetrów, a swoje imię otrzymał na cześć wybitnego polskiego botanika i działacza na rzecz ochrony środowiska naturalnego, profesora doktora habilitowanego Dominika Fijałkowskiego.
Ruszamy dalej. Co jakiś czas zatrzymujemy się jednak przy tablicach informacyjnych, przybliżających florę i faunę Poleskiego Parku Narodowego. Na nich możemy zobaczyć na przykład przepiękne zdjęcia małych żółwi błotnych i żurawi.
Zgodnie z przebiegiem szlaku kierujemy się do jeziora Moszne. Tuż przed nim zaczynają się drewniane kładki, które umożliwiają przejście przez bagienne tereny parku.
Jezioro Moszne jest zbiornikiem zarastającym. Możemy zaobserwować tu spleję, czyli warstwę roślin unoszącą się na powierzchni, którą w dużej mierze stanowią mchy torfowce. To z kolei idealne środowisko do rozwoju owadożernych rosiczek i żurawiny błotnej. Otaczająca jezioro roślinność jest również siedliskiem wielu ptaków. Nam udało się dostrzec w oddali czaplę białą.
Chwila odpoczynku nad jeziorem i wracamy do samochodu. Idąc po drewnianych kładkach nie udaje nam się znaleźć żadnej rosiczki, znajdujemy za to owocującą żurawinę błotną.
Ścieżka Przyrodnicza "Dąb Dominik" prowadzi dalej do miejscowości Jamniki. Całość liczy około 3,5 kilometra, plus niespełna 2 kilometry powrotu drogą. My jednak wybieramy wariant nieco krótszy i wracamy do miejsca postojowego, gdzie zostawiliśmy samochód. Ruszamy w dalszą drogę, teraz 👉na granicę.
POZDRAWIAMY☺
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz