niedziela, 8 września 2024

POLSKA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA - DZIEŃ 9 - Twierdza Przemyśl - Fort I "Salis - Soglio"

Element jednej z największych twierdz europejskich.

POLSKA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA - DZIEŃ 9


W drodze powrotnej z 👉Ulucza do Przemyśla postanowiliśmy odwiedzić Fort I "Salis - Soglio", jeden z ciekawszych fortów należących do Twierdzy Przemyśl. Polecono nam to miejsce 👉w Muzeum Twierdzy Przemyśl.
By dojechać do Fortu I, drogą krajową numer 28 przejeżdżamy przez Przemyśl, kierując się dalej w stronę polsko - ukraińskiej granicy w Medyce. Około 5 kilometrów przed przejściem granicznym skręcamy w prawo, w kierunku miejscowości Siedliska. Tak dojeżdżamy na skraj Rezerwatu Przyrody Skarpa Jaksmanicka, gdzie kończy się asfaltowa droga, a na jej końcu możemy zaparkować samochód. Jak pokazuje znak, do fortu pozostało nam około 200 metrów.



Twierdza Przemyśl to wybudowana w XIX wieku wokół Przemyśla twierdza pierścieniowa, na którą składają się dwa pierścienie obronne. Pierwszy – wewnętrzny, położony jest w całości na obszarze miasta. Drugi – zewnętrzny, usytuowany poza miastem, położony jest na terenie Polski i częściowo Ukrainy. Fortyfikacja była na tyle duża, że w momencie wybuchu I wojny światowej Twierdza Przemyśl była jedną z największych twierdz w Europie. Współcześnie, rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 grudnia 2018 roku, uznana została za 👉Pomnik Historii Polski.
Fort I "Salis - Soglio", usytuowany w pierścieniu zewnętrznym Twierdzy Przemyśl, wybudowany został w latach 1882 - 1886 jako fort artyleryjski. Dziś uznawany jest za jeden z najlepiej zachowanych i najbardziej efektownych fortów przemyskiej twierdzy. I nie zmienił tego nawet fakt, że 22 marca 1915 roku fort został wysadzony w powietrze. Wstęp na jego teren jest bezpłatny, a zwiedzanie odbywa się na własną odpowiedzialność.


Już na wstępie możemy przekonać się o pięknie tego obiektu. Przed nami, zachowana w bardzo dobrym stanie, ceglana brama wjazdowa. Po części zachował się nawet napis. Wchodzimy do środka.




W forcie, w bardzo dobrym stanie zachowały się kazamaty i magazyny amunicji.



Są również sanitariaty.




Znajdujemy wejście na wał fortu. Wspinamy się ostrożnie na górę, by z tej perspektywy spojrzeć na całą fortyfikację.



Jak widać nie wszystkie zakamarki są tak łatwo dostępne. Część z nich ucierpiała w wyniku wysadzenia w powietrze, część jest zasypana gruzem i piaskiem.


Opuszczamy tę niezwykle malowniczą twierdzę i idziemy na parking do samochodu. Wracamy do Przemyśla na ostatnią noc w tym mieście.


Nieopodal naszej kwatery w Przemyślu, przy ulicy Basztowej, znajduje się niewielki fragment zachowanych murów miejskich. Wybudowane w XVI i XVII wieku mury, baszty i bramy wjazdowe do miasta nie przetrwały zbyt długo. Ich rozbiórkę nakazali zaborcy austriaccy pod koniec XVIII wieku.


Przed nami ostatnia noc w Przemyślu. A już jutro z samego rana wyruszymy 👉do Przeworska. Od teraz będziemy kierować się nieustannie na północny zachód, by docelowo wrócić do domu, do Poznania.

POZDRAWIAMY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz