poniedziałek, 2 września 2024

POLSKA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA - DZIEŃ 3 - Polsko-białorusko-ukraiński trójstyk granic oraz obóz zagłady w Sobiborze

Zdobywamy ostatni z polskich trójstyków.

POLSKA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA - DZIEŃ 3


Z terenów 👉Poleskiego Parku Narodowego, drogą krajową numer 82 kierujemy się na wschód do miejscowości Włodawa. Tu odbijamy na południe do Orchowa i dalej zgodnie ze wskazaniem drogowskazu, szutrową drogą, jedziemy w kierunku granicy. Po drodze jeszcze szybki telefon do Straży Granicznej z informacją, że zmierzamy na polsko - białorusko - ukraiński trójstyk granic. Niewielka formalność, a zaoszczędzi służbom niepotrzebnych przejazdów.

TRÓJSTYK GRANIC


Do Orchowa prowadzi asfalt i tu z dojazdem problemu nie ma. Natomiast dalej szutrowa droga wygląda bardzo różnie. Po deszczach często jest takie błoto, że zwykłym samochodem osobowym nie da się przejechać lub jest to bardzo trudne. Na szczęście ostatnio dawno nie padało i z dojazdem do trójstyku granic nie mamy żadnego problemu. Udaje nam się dojechać nad sam brzeg granicznej rzeki Bug.


Znajdujemy się na styku granic trzech państw: Polski, Białorusi i Ukrainy.


W naszym kraju mamy 6 takich miejsc, gdzie stykają się granice trzech państw. Tutejszy trójstyk jest dla nas ostatnim jaki pozostał do odwiedzenia! Jakie były wcześniej? 
  1. Pierwszy był trójstyk polsko - słowacko - ukraiński zlokalizowany na szczycie bieszczadzkiego Krzemieńca, który zdobyliśmy dwukrotnie: najpierw 👉w 2014 roku i drugi raz 6 lat później, 👉w 2020 roku.
  2. Drugi był trójstyk polsko - czesko - słowacki w Beskidzie Śląskim, zwany Trójstykiem Jaworzyńskim, który zdobyliśmy 👉w 2016 roku.
  3. Trzeci, zdobyty 👉w czerwcu 2021 roku, był trójstyk polsko - litewsko - rosyjski położony w okolicy miejscowości Bolcie, na granicy województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.
  4. Jako czwarty zdobyliśmy, skryty w lesie nad rzeką Marycha, trójstyk polsko - białorusko - litewski. To było również 👉w czerwcu 2021 roku.
  5. Piąty trójstyk granic zdobyliśmy całkiem niedawno, bo 👉w sierpniu bieżącego roku. Polsko - czesko - niemiecki styk granic był dla nas przedostatnim trójstykiem.
No i w końcu dzisiaj znajdujemy się na tym ostatnim. Okazał się najtrudniejszym do zdobycia, zwłaszcza teraz w dobie wojny na Ukrainie.




Trójstyk PL-BY-UA jest najdalej na wschód wysuniętym punktem dzisiejszego dnia. To jednak nie najdalej na wschód wysunięty punkt tego wyjazdu – ten dopiero jest przed nami i zgodnie z planem powinniśmy odwiedzić go pojutrze. A teraz ruszamy w drogę powrotną do hotelu, zahaczając po drodze o jeszcze jedno miejsce.

MUZEUM W SOBIBORZE


Droga powrotna do Panieńszczyzny, gdzie znajduje się nasz hotel, wiedzie nas przez miejscowość Sobibór. W tej położonej dziś na terenie województwa lubelskiego niewielkiej wsi znajdował się dawniej niemiecki nazistowski obóz zagłady. Pomiędzy majem 1942, a grudniem 1943 roku zginęło tu blisko 200 000 ludzi. Współcześnie pamięć po tych wydarzeniach pielęgnuje Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze.


Wszystko zaczynało się w tym miejscu, na stacji kolejowej Sobibór, położonej na linii kolejowej Chełm - Włodawa.


A dalej wiadomo – komory gazowe i śmierć. W ich miejscu utworzono dziś Polanę Mogił. Prowadzi do nich swego rodzaju Aleja Pamięci. Wzdłuż tej utwardzonej drogi każdy kamień jest wspomnieniem ofiar.




Po chwili zadumy w tym nieprzyjaznym człowiekowi miejscu wracamy do samochodu i i jedziemy już bezpośrednio do hotelu. A jutro ruszymy daleko na północ województwa lubelskiego, 👉do Janowa Podlaskiego.

POZDRAWIAMY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz