Zabytek z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
POLSKA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA - DZIEŃ 7
W drodze z 👉najwyższego szczytu województwa lubelskiego do Przemyśla, odwiedzamy jeszcze jedno niezwykłe miejsce. Zatrzymujemy się we wsi Chotyniec, w powiecie jarosławskim, gdzie znajduje się cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.
Dojeżdżamy do centrum miejscowości pod niewielkie wzgórze, u stóp którego możemy zaparkować samochód. Podchodzimy do usytuowanej na jego szczycie świątyni. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to jedna z wielu drewnianych cerkwi w naszym kraju. Nic jednak bardziej mylnego. Należy do grona najstarszych i najlepiej zachowanych drewnianych cerkwi w Polsce, dzięki czemu w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Chotyniecka cerkiew pochodzi z około 1600 roku. Wybudowana została w całości z drewna, w konstrukcji zrębowej, jako cerkiew greckokatolicka. Po II wojnie światowej przeszła w ręce kościoła rzymskokatolickiego. Ten jednak dość mocno ją zaniedbał, przez co świątynia została zamknięta. Wówczas ponownie przejęli ją wierni greckokatoliccy, odrestaurowali i modlą się tu po dziś dzień.
Mamy szczęście, bo cerkiew jest otwarta. Możemy tym samym wejść do środka i zobaczyć jej przepiękne wnętrze. Naprawdę warto!
By dostać się do prezbiterium należy przejść przez babiniec, czyli coś na wzór kościelnej kruchty. Jak to w cerkwi bywa, tym, co rzuca się w oczy już od wejścia jest przepiękny ikonostas, którego historia sięga XVII wieku.
Warto zwrócić uwagę również na polichromie. Niezwykła jest zwłaszcza ta na południowej ścianie świątyni. Pochodzi z XVIII wieku i przedstawia Sąd Ostateczny.
Wychodzimy z powrotem na zewnątrz, jednak zanim wrócimy do samochodu, postanawiamy obejść jeszcze cerkiew dookoła. Obejrzymy ten wspaniały zabytek z każdej strony.
Nacieszywszy oczy zarówno widokiem zewnętrznym, jak i wewnętrznym cerkwi - z czego cieszymy się szczególnie 😃 - ruszamy w dalszą drogę.
JEDZIEMY DO PRZEMYŚLA
Celem na dzisiaj jest Przemyśl, gdzie mamy zarezerwowane noclegi na najbliższe 3 dni. Zanim jednak dojedziemy do centrum, gdzie znajduje się nasza kwatera, na wysokości wsi Żurawica zjeżdżamy z głównej drogi krajowej numer 77, kierując się do Fortu Werner.
Pod tą nazwą kryje się Fort W XII "Werner", jeden z obiektów należących do Twierdzy Przemyśl, wybudowanego w XIX wieku pierścienia obronnego, otaczającego miasto Przemyśl. Współcześnie wiele z tych fortyfikacji przeżywa swój renesans, stając się ciekawym celem turystycznym.
I tak też Fort Werner jest dziś siedzibą prywatnego muzeum, którego jednak o tej godzinie już nie zwiedzimy. Co prawda jadąc tutaj spodziewaliśmy się tego, chcieliśmy jednak zobaczyć chociaż z zewnątrz te niezwykłe budowle.
A że są niezwykłe, nie trzeba udowadniać. Cały zespół zabytków Twierdzy Przemyśl wpisany został rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 grudnia 2018 roku na listę 👉Pomników Historii Polski.
Koniec atrakcji na dzisiaj. Jedziemy do Przemyśla. Musimy po drodze zrobić jeszcze zakupy i zameldować się w kwaterze. Och, jak dobrze, że w dzisiejszych czasach istnieje coś takiego jak bezkontaktowe zameldowanie, co pozwala przyjechać praktycznie o dowolnej porze. A jutro z samego rana ruszymy w miasto, by poznać najważniejsze zabytki 👉Przemyśla.
POZDRAWIAMY☺
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz