niedziela, 1 września 2024

POLSKA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA - DZIEŃ 2 - Nadwiślańskie Puławy

Z wizytą u Czartoryskich.

POLSKA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA - DZIEŃ 2


Do Puław przyjechaliśmy z 👉Janowca. W tym położonym nad rzeką Wisłą mieście chcemy odwiedzić zespół pałacowo-parkowy, uznany rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 maja 2021 roku za 👉Pomnik Historii Polski.






Cały kompleks był niegdyś siedzibą rodową Czartoryskich. W czasie zaborów, na przełomie XVIII i XIX wieku, ich dom stał się ostoją polskości, w którym krzewiono patriotyzm i rozwijały się myśli wyzwoleńcze. Dużą zasługę miała tu działalność księżnej Izabeli Czartoryskiej, żony księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego. To właśnie za jej sprawą powstały Dom Gotycki i Świątynia Sybilli, uznawane za pierwsze Polskie muzea. To w nich liczne zawieruchy historii przetrwały tak wielkie dzieła, jak choćby słynna "Dama z gronostajem" autorstwa Leonarda da Vinci. Dziś część pałacowych wnętrz, a także Dom Gotycki i Świątynię Sybilli zajmuje Muzeum Czartoryskich.





Zwiedzanie kompleksu zaczynamy od ekspozycji prezentowanej w pałacowych wnętrzach.






Niewątpliwie dużą atrakcją pałacu są pięknie zdobione, żeliwne schody. Do czasu pożaru z 1848 roku w ich miejscu istniała drewniana klatka schodowa.






Żeliwną klatką schodową wchodzimy na piętro, gdzie prezentowana jest dalsza część ekspozycji. Warto zwrócić również uwagę na zdobienia pałacowych wnętrz.





Jest i ona - słynna "Dama z gronostajem"! To oczywiście kopa obrazu autorstwa Leonarda da Vinci, którego oryginał widzieliśmy 👉w Krakowie. Zanim jednak trafił do stolicy małopolski wisiał tu - w Puławach, w Domu Gotyckim. Tam Izabela Czartoryska skryła go przed nieprzyjazną wówczas dla Polski i Polaków sytuacją geopolityczną.


Z przechowywanych niegdyś w Świątyni Sybilli dzieł mamy tu na przykład tarcze honorowe - patrząc od lewej - Rewery Potockiego, Jana Zamoyskiego, Mikołaja Sieniawskiego oraz Jerzego Lubomirskiego.



A to są właśnie Świątynia Sybilli i Dom Gotycki. Wkrótce zobaczymy je na żywo 😉.



Na muzealnej ekspozycji możemy również zobaczyć zdjęcie krypty grobowej Czartoryskich. Znajduje się ona w miejscowości Sieniawa, w województwie podkarpackim.




Żeliwną klatką schodową schodzimy na parter, opuszczamy pałacowe wnętrza i kierujemy się teraz do otaczającego go parku. Idziemy do Domu Gotyckiego.


Cytując słowa Izabeli Czartoryskiej, "Dom Gotycki poświęcony był pomnikom wszystkich krajów i wszystkich narodów, osobliwie osobom znakomitszym, które te kraje wsławiły".






Dziś jest tu pusto. Pozostały jedynie piękne posadzki i zdobienia. Jednak w czasach Izabeli Czartoryskiej zgromadzonych tu było całe mnóstwo eksponatów.



Idąc dalej parkowymi ścieżkami dochodzimy do Świątyni Sybilli. O niej księżna Izabela Czartoryska mówiła "Zbudowałam świątynię na skale z ciosowego kamienia, gdzie nagromadziłam wszystkie pamiątki po Polsce, jakie tylko znaleźć mogłam".





Nad wejściem do świątyni widnieje wiele mówiąca sentencja "PRZESZŁOŚĆ • PRZYSZŁOŚCI". Było to motto przyświecające temu pierwszemu, polskiemu muzeum.


Wewnątrz Świątyni Sybilli, podobnie jak w Domu Gotyckim, dziś jest pusto. Pozostała jedynie piękna kopuła i zdobienia ścian.



W jej podziemiach urządzono swego rodzaju kryptę, upamiętniającą wybitnych wodzów narodowych i hetmanów. I tak na przykład, po śmierci Józefa Poniatowskiego ustawiono tu obelisk z czarnego marmuru, upamiętniający postać księcia. Tu również znajdowały się tarcze honorowe, które widzieliśmy w pałacu.


Opuszczamy Świątynię Sybilli i dość stromo prowadzącą ścieżką schodzimy do doliny rzeki Wisły. Po drodze mijamy sarkofag Augusta i Zofii Czartoryskich, rodziców Adama Kazimierza Czartoryskiego, męża księżnej Izabeli. To również zasługa Izabeli Czartoryskiej, która z wdzięczności ufundowała swoim teściom ten nagrobek.


Spacerując dolną częścią parku doskonale widać, że Świątynia Sybilli usytuowana jest na skale - dokładnie tak jak mówią słowa księżnej.


Wędrówka parkowymi alejkami doprowadza nas do ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Skręcamy w nią w prawo, by dalej ulicą Czartoryskich wrócić na parking. Na szczycie wielu kamiennych schodów dostrzegamy jednak ciekawą świątynię, do której postanawiamy podejść. To Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, niegdyś kaplica Pałacu Czartoryskich. Jej fundatorem był książę Adam Kazimierz Czartoryskich, który poświęcił ją swojej matce, Zofii Czartoryskiej. O wyposażenie wnętrza zadbała natomiast księżna Izabela Czartoryska.






Choć planowaliśmy pierwotnie wrócić ulicą Czartoryską na parking, zmieniamy nieco plany. Zbliża się godzina 15, a my zrobiliśmy się głodni. Znajdujemy ciekawą burgerownię zlokalizowaną wewnątrz czerwonego, angielskiego autobusu. Dziś tutaj zjemy obiad.


Ależ to było pyszne 😋. Najedliśmy się naprawdę do syta! Z pełnymi brzuchami wracamy na parking do samochodu i ruszamy w dalszą drogę. To jeszcze 👉nie koniec na dzisiaj.

POZDRAWIAMY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz