sobota, 7 września 2024

POLSKA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA - DZIEŃ 8 - Przemyśl - Zamek Kazimierzowski

Wizyta na przemyskim Wzgórzu Zamkowym.

POLSKA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA - DZIEŃ 8


Po zwiedzaniu 👉bliższej i 👉dalszej okolicy Rynku kierujemy się na Wzgórze Zamkowe. Na tym górującym nad miastem wzniesieniu, na wysokości około 270 metrów nad poziomem morza, znajduje się Zamek Kazimierzowski, nazwany tak od imienia fundatora, króla Kazimierza Wielkiego, który w XIV wieku wzniósł tę warowną budowlę. Wcześniej znajdowała się tutaj romańska rotunda i palatium wybudowane w XI wieku za czasów Bolesława Chrobrego. Zamek otoczony jest Parkiem Zamkowym, założonym w XIX wieku.
Tuż za wejściem na teren Parku Zamkowego natrafiamy na kolejnego niedźwiedzia. To Miś Generał.


Po wejściu na Wzgórze Zamkowe naszym oczom wyłania się renesansowa bryła zamku. Zawdzięczamy ją przebudowie, jaka została przeprowadzona w XVI wieku. Dziś w zamkowych wnętrzach znajduje się Przemyskie Centrum Nauki i Kultury ZAMEK. Co ciekawe, swoją siedzibę ma tutaj również Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry "FREDREUM", będące najstarszym w Polsce teatrem amatorskim. Zamek otwarty jest do godziny 18, więc mamy jeszcze sporo czasu na jego dokładne poznanie. Idziemy do kasy biletowej zakupić wejściówki.


Zamek, a właściwie jego baszty, są kolejnym w mieście ciekawym punktem widokowym, skąd rozpościerają się przepiękne panoramy na cały niemal Przemyśl. Na początek wchodzimy na taras widokowy umieszczony na baszcie północnej. Mamy stąd widok na starówkę. W panoramie wyróżniają się oczywiście kościelne wieże. Dominującą jest 👉wieża archikatedralna, na której byliśmy na początku dzisiejszego dnia. W oddali widoczny jest Most Brama Przemyska, stanowiący wschodnią obwodnicę miasta.




Za bazyliką rzymskokatolicką widoczna jest również archikatedra greckokatolicka, a pomiędzy nimi szczyt 👉Wieży Zegarowej, innego ciekawego punktu widokowego. W niej również mieści się Muzeum Dzwonów i Fajek, chyba jedyna tego typu placówka w naszym kraju.


Z baszty mamy również widok na zamkowy dziedziniec. Z tej perspektywy doskonale widać zarys fundamentów romańskiej rotundy i palatium wybudowanych za czasów Bolesława Chrobrego. Nieco bliżej widoczne są jeszcze kształty fundamentów Cerkwi Wołodara. Ta budowla wiąże się z przełomem XI i XII wieku, kiedy to Przemyślem władał Wołodar Rościsławowicz, a miasto było ośrodkiem administracyjnym księstwa ruskiego. Świątynia istniała do drugiej połowy XV wieku.


Spoglądamy jeszcze na Zniesienie, wzgórze, na którym znajduje się wieża radiowo - telewizyjna. Z tej perspektywy nie wygląda już tak wybitnie, jak wyglądało to z wieży archikatedry, czy Wieży Zegarowej. Nazwa tego wzniesienia przywołuje historyczne pokonanie, czyli "zniesienie" wojsk Tatarskich na tym terenie.


Przechodzimy do baszty wschodniej. W dawnych czasach wykorzystywana była jako więzienie. Dlatego też nie może dziwić prezentowana tu wystawa lochów więziennych. A na szczycie kolejny punkt widokowy.







Widoki z baszty wschodniej podobne do tych z północnej. Stąd jednak nieco lepiej widać kościół franciszkański i górujący nad starówką kościół i klasztor karmelitów.



Jeszcze bardziej na prawo od kościoła karmelitów widoczny jest kościół klasztorny sióstr karmelitanek bosych.


Jeszcze rzut oka na zamkowe mury i schodzimy na poziom terenu, gdzie możemy wcielić się w różne, ciekawe postaci 😁.




Idąc wzdłuż murów okalających teren zamku mijamy zarys fundamentów romańskiej rotundy i palatium. A jak wyglądała ta budowla oraz wspomniana już Cerkiew Wołodara możemy zobaczyć w baszcie zachodniej. Tu również znajduje się ekspozycja poświęcona Stowarzyszeniu Miast Kazimierza Wielkiego.






Baszta zachodnia stanowi również punkt widokowy, jednak najmniej ciekawy spośród tych na zamku. Nie mamy stąd widoku na miasto, a jedynie na dziedziniec.


Opuszczamy teren Zamku Kazimierzowskiego i idziemy na krótki spacer do Parku Zamkowego imienia Mariana Stroińskiego. Jego początki sięgają 1842 roku. Malowniczymi alejkami kierujemy się na Wzgórze Trzech Krzyży, usytuowane w zachodniej części parku. Teren ten wykorzystali Austriacy, budując tu w XIX wieku fort pomocniczy XVI c "Trzy Krzyże". To kolejny z elementów, wpisanej na listę 👉Pomników Historii Polski, Twierdzy Przemyśl.


Zgodnie z nazwą, na szczycie wzgórza znajdują się trzy krzyże.



Po zdobyciu Wzgórza Trzech Krzyży wracamy parkowymi alejkami z powrotem na przemyski Rynek. Po drodze mijamy jeszcze usytuowany w Parku Zamkowym pomnik Tadeusza Kościuszki.


W promieniach zachodzącego słońca dochodzimy na Rynek. Dzień zbliża się ku końcowi, trzeba w końcu zjeść coś ciepłego. Nie bez problemów udaje nam się znaleźć wolne miejsce w jednej z restauracji, gdzie posilamy się smaczną obiadokolacją.



A po jedzeniu wracamy do naszej kwatery na zasłużony odpoczynek. Korzystając jednak z okazji, że nastała noc, mamy okazję przyjrzeć się przemyskim zabytkom 👉po zmroku.

POZDRAWIAMY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz